رویدادها

قانون «الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول» از سوم تیر ماه اجرا می شود

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اجرای قانون «الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول» برای افزایش ضریب امنیت معاملات خبر داد .

براساس ماده ۳ قانون “الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول”دلالان معاملات املاک اعم از مشاوران املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی مکلفند پس از مذاکره مقدماتی، نسبت به درج پیش‌نویس قرارداد در سامانه‌ ثبت الکترونیک اسناد اقدام و پیش نویس مذکور را جهت تنظیم سند رسمی به دفاتر اسناد رسمی منعکس نمایند.

چگونگی اتصال به سامانه مذکور و ارتباط دلالان معاملات املاک اعم از مشاوران املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی با دفاتر اسناد رسمی و تقسیم اسناد بین دفاتر مذکور به موجب آیین‌نامه‌ایست که ظرف سه ماه از لازم ‌ الاجراشدن این قانون توسط سازمان با همکاری وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی تهیه می‌شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه می‌رسد.

با اجرای شدن این قانون  برای اسناد حدنگاری که  بعد از ۳ تیر ماه صادر می شود امکان تنظیم سند عادی وجود ندارد و این اسناد در نقل و انتقال عادی با محدودیت روبرو هستند. اما دارندگان اسناد عادی دو سال فرصت دارند برای ثبت در سامانه های مربوطه اقدام کنند

در این طرح سه مرجع مشاورین املاک، دفاتر اسناد و کانون سردفتران در معاملات اشخاص تاثیرگذارند.  مشاورین املاک زمینه انعقاد معامله و پیش نویس قرارداد را آماده کرده و دفاتر اسناد رسمی نیز با استعلام مجدد زمینه اجرای صحیح این قانون را فراهم می کنند تا با اجرای صحیح این قانون بسیاری از پرونده های فروش مال غیر و کلاهبرداری منتفی شود.

گفتنی است قانون “الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول” در ۲۶ اردیبهشت ماه امسال در مجمع تشخیص مصلحت به تصویب رسید. ۱۳ خرداد ماه ابلاغ و ۱۷ خرداد ماه امسال در روزنامه رسمی منتشر شد. و  از ۳ تیرماه امسال به مرحله ی اجرا می رسد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا