رویدادها

حذف روند تبدیل اسناد دفترچه ای به تک برگ

درپی الکترونیکی شدن شدن اسناد، تبدیل اسناد دفترچه ای به تک برگ از چرخه اسنادرسمی حذف خواهد شد.

از سوم تیرماه سال جاری قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول اجرایی شده است و از این به بعد هر درخواست‌ جدیدی که در سامانه جامع املاک ثبت شود، چه سند دفترچه ای باشد یا سند تک برگ، خروجی آن صدور سند الکترونیک است. از ویژگی های مهم سند الکترونیک قابلیت اصالت سنجی آنلاین و آفلاین، غیرقابل جعل و دستکاری، غیرقابل انکار توسط صادر کننده، غیرقابل ویرایش، حتی توسط سامانه صادر کننده، تحویل برخط به صاحب است.

قرار است کلیه سامانه‌های سازمان ثبت اسناد و املاک اعم از ثبت شرکت‌ها، اجرای اسناد رسمی و مالکیت به زودی اسناد خود را به صورت الکترونیکی صادر کنند و از طریق سکوی کاتب در اختیار شهروندان قرار دهند.

در سند مالکیت الکترونیک یک شناسه منحصر به فرد، نوع سند، کد ملی مالک، نوع ملک، مشخصات ملک و مالک، نوع کاربری و مشحصات تکمیلی  وجود دارد. کیو آر کد (QRcode) داخل سند الکترونیک انحصاراً امضای سازمان ثبت است که برای هر سند جانمایی شده و خدشه ناپذیر است. هرگونه تغییری در اقلام اطلاعاتی سند باعث می‌شود که امضای دیگر معتبر نباشد و به صورت برخط قابل اصالت سنجی دارد.

اشتراک‌گذاری نسخه الکترونیک سند با شخصی غیر از صاحب سند مانند مشاوران املاک، بانک و … و امکان اعمال محدودیت زمانی برای اشتراک‌گذاری، عدم نیاز به رونوشت و نسخه فیزیکی اسناد، اعتمادسازی و شفافیت در معاملات از جمله خدمات اشتراک‌گذاری اسناد الکترونیک است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا